Czarny kolor ścian w nowoczesnym mieszkaniu.
Jak stosować czerń
?

Superpanel : Inspiracje i porady

Czarny kolor ścian tylko dla odważnych?

Czarny kolor ścian to coraz popularniejsze rozwiązanie w aranżacji nowoczesnych wnętrz. Kolor ten łączony jest z elegancją, prestiżem, a także z nutą tajemniczości.

Dotychczas  czarny kolor był kojarzony z bardzo odważną i nietypową decyzją podczas aranżacji domu. Na szczęście te przestarzałe schematy odeszły do lamusa!

Dzięki czerni wprowadzisz niepowtarzalny i wyjątkowy klimat do swojego domu. Z naszego artykułu dowiesz się, jak wykorzystać czarną ścianę w aranżacji wnętrz oraz jakie kolory i materiały najlepiej do niej pasują.

Czarny kolor – w jakich pomieszczeniach go użyć?

Jeśli chcesz wprowadzić do wnętrza nutkę elegancji, odpowiednio dobrana czerń będzie idealna.

Współczesne materiały do wnętrz powodują, że można ją stosować praktycznie we wszystkich pomieszczeniach. Pokój dzienny, gabinet, a może sypialnia z czarnym kolorem? Czemu nie! Teraz wszystko zależy wyłącznie od Twojej kreatywności.

Pamiętaj, że nie wszystkie ściany w pomieszczeniu muszą mieć ciemny odcień. Dlatego doskonale sprawdzi się wykonanie tylko jednej ze ścian w czarnym kolorze, która nada ton całej aranżacji. Świetnie wygląda czarna ściana za łóżkiem, przy kominku lub w kąciku telewizyjnym jako tło do wieczornych seansów filmowych.

Czarny kolor znajduje także zastosowanie w łazience, ponieważ jest to zwykle ciemne pomieszczenie bez okna, gdzie przebywa się tylko przez krótką chwilę. Zobacz nasz wpis, gdzie demonstrujemy stylowe zastosowanie czerni w łazience.

A czerń w pokoju dziecka? Oczywiście! Czarna farba tablicowa pozwala dziecku na tworzenie i rysowanie bez ograniczeń. Wówczas trzeba dbać o dobór pozostałych kolorów i oświetlenia, aby stworzyć harmonijne i przytulne wnętrze, w którym dziecko będzie czuło się bezpiecznie.

Czarna ściana jako tło dla jasnych akcentów

Czarna ściana to doskonałe tło dla kolorowych dodatków i dekoracji. Możesz na niej umieścić plakaty, obrazy, półki z ozdobami, kwiaty czy lampy, które staną się wyraźnie widoczne i zyskają na kontraście. Czarny kolor ścian spowoduje, że półki wypełnione książkami będą jeszcze bardziej widoczne.

Dzięki zastosowaniu ciemnych paneli w połączeniu z dodatkami w jasnych kolorach, np. białych lub szarych, uzyskasz bardzo ciekawe i minimalistyczne wnętrze.

Jaki odcień czarnego wybrać na ściany?

Stosowanie czystej czerni na ścianach pokoju może okazać się zbyt drastycznym rozwiązaniem, ponieważ bazowa czerń jest bardzo głęboka i ciemna. Takie rozwiązanie sprawdza się najlepiej w przestrzeniach o dużej ilości światła i otwartej kompozycji, które pozwalają na zachowanie równowagi pomiędzy intensywnością koloru, a optymalnym oświetleniem.

Dlatego też, warto wybierać odmiany czerni, które są bardziej rozproszone i subtelniejsze, a jednocześnie zapewniają tak samo elegancki i nowoczesny efekt.

Co więc wybrać?

Antracytowa czerń, charakteryzująca się lekko rozproszonym odcieniem, z domieszką ciemnej szarości, to jeden z takich odcieni, który świetnie sprawdza się jako pierwszy eksperyment z tą barwą.

Doskonała jest również lukrecja, czarna oliwka, stalowa czerń lub onyks. To odmiany przełamanej czerni, które są mniej intensywne i radykalne niż bazowa czerń, a jednocześnie wciąż bardzo eleganckie i stylowe.

Dzięki tym odcieniom koloru czarnego, możemy osiągnąć pożądany efekt dekoracyjny i stworzyć wyjątkowe wnętrze, bez ryzyka przytłoczenia i zaciemnienia pokoju.

Monotonię przełamiesz fakturą i powierzchnią

Jeśli obawiasz się, że czarny kolor Ci się znudzi, możesz zastosować materiał, który przyciągnie uwagę nie tylko intensywnym kolorem, ale również ciekawą fakturą,

Z tego względu możesz zastosować czarną cegłę, tynk strukturalny lub czarne panele ścienne, które dodatkowo będą ozdobą wnętrza. W zależności od stylu aranżacji, wybierz wzór, który najbardziej Ci odpowiada.

Czarne panele nie tylko pięknie się prezentują, ale dzięki swojej rytmicznej strukturze posiadają także właściwości wchłaniania fal dźwiękowych, co znakomicie wpływa na akustykę pomieszczenia.

Panele można zastosować zarówno na całej powierzchni ściany, jak i tylko na jej fragmencie. Charakteryzują się dużą trwałością i nie wymagają konserwacji lub impregnacji.

Dużym plusem jest także wszechstronność. Czarne panele ścienne mogą być stosowane w różnych pomieszczeniach, od salonu i gabinetu po łazienkę czy kuchnię, co daje szerokie pole do kreatywnych aranżacji wnętrz.

Dlatego, jeśli chcesz nie tylko pięknie urządzić swoje wnętrze, ale również zadbać o swoją codzienną wygodę, to panele ścienne mogą okazać się świetną opcja dla Ciebie!

Dobry pomysł na niebanalną aranżację 

Podsumowując, czarny kolor dzięki współczesnym materiałom świetnie odnajduje się w aranżacji każdego pomieszczenia.

Jeśli nie chcesz malować całego pokoju na czarno, warto zdecydować się na jeden silny akcent. Dodatkowo, czarna ściana stanowi dobre tło dla jasnych dodatków i dekoracji.

To świetne rozwiązanie dla tych, którzy chcą wprowadzić do wnętrza czarny kolor, ale bez przesadnej dominacji. Czarna ściana wykonana z materiału o nietypowej fakturze przełamie monotonię i nada Twojej aranżacji eleganckiego charakteru.

Nasze produkty
w tej inspiracji

Skygge – Black Matt

Huntonit - Black Matt